İnsanların ilk izlenimi iki kez yapamayacağının bir nedeni var. Zaten ünlü bir kişi iseniz, sıkı bir el sıkışma gerçekten fark etmez. Ama eğer yolun başındaysanız, ilk izlenimler ve onunla birlikte gelen tüm detaylar büyük önem taşır.

İş pozisyonu, iş anlaşması ya da sadece normal bir tarih, ilk izlenim, tartıştığınız kişiye kendinizi unutulmaz bir şekilde sunmanız için bir fırsattır. Ve ilk izlenimler, insanların her zaman dikkate almadıkları bir şey olsa da, bu son derece önemlidir.

Bir şekilde vücut diline benzer. Muhtemelen, vücut dili tekniklerini kullanarak hakimiyet göstermeye çalışan Başkanların ve Dünya liderlerinin bir videosunu görmüşsünüzdür. Eh, eğer dünyanın en güçlü insanları bunu yapmak için kullanırsa, bunu da yapmalısın!

1 Zayıf el sıkışma
Zayıf bir el sıkışma kötü bir işarettir. Bu araştırmaya göre zayıf bir el sıkışma, insanların utangaç, daha az açık ve endişeli olduğunuzu düşünmelerine izin verecektir. Şimdi, Trump'ı ve elleriyle tokalaşma şeklini çoğaltmak istemezsiniz. Diğer kişinin elini çok uzun tuttuğu için de iyi değil. Sadece iki saniyelik kurallara uyduğunuzdan emin olun ve sıkı bir el sıkışma yapın.

2 Yanlış el pozisyonu
Özellikle de çok önemli bir toplantıda olsak bile, elimizdeki şeylerle ilgili tam bir kontrolümüz yoktur. Ancak, ihtiyacınız olan önemli şey, ellerinizi cebinize sokmaktır. Bu, diğer kişiye bir şey sakladığınızı gösterir. Ellerini masaya koyabilirsin, ama onları sıkmamaya çalış. Ellerinizi sıkmak, durumu kontrol etmeye çalıştığınızı gösterir.


3 Çiğneme sakızı
Sakız sadece arkadaşlarınızla takılırsanız kabul edilebilir. Ama eğer bir iş görüşmesinde iseniz, sakız çiğnemek gerçekten kötü bir fikirdir. Bu iş pozisyonu Disneyland'de Mickey Mouse maskotu olarak çalışıyor olsa bile.

4 Göz temasından kaçınma
İlk temas söz konusu olduğunda, göz temasının korunması en önemli şeylerden biridir. Biriyle konuşma yaparken, bakmak istemiyorsun. Göz temasından kaçınmak genellikle endişe belirtisidir. İnsanların sizi kendinden emin ve akıllı olarak yargılamasını istiyorsanız, bir tartışma yaparken göz teması kurduğunuzdan emin olun.


5 Saçlarınızla oynamak
Bir kadın bir erkeğin sevdiği bir adamla ilgiliyse, saçlarıyla oynamayı flört etmenin bir işaretidir. Ama iş görüşmesi sırasında flört etmek istemezsiniz, bu da saçlarınızla oynamak istemediğiniz anlamına gelir. Ortalama olarak, kadınlar saçlarına günde 18 kez dokunma veya oynama eğilimindedir. Yani saçlarınızla oynamak, kolayca bir alışkanlığa dönüşebilir. Ancak, önemli toplantılarda profesyonel ve odaklanmış görünmek istiyorsanız, ellerinizi saçınızdan uzak tuttuğunuzdan emin olun.