Yardım - FORUMDA ARAMA - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: İzmir neden Türkiye için örnek bir şehirdir?
izmirForum > İZMİR FORUM > köşe yazarlarımız > Meçhul Düşünür
MeçhulDüşünür
İzmir türkiyenin tartışılmaz en gözde şehri. İzmir Türkiye'de şehirlerde mutlu insan yaratmak için şehre değil insanlara yaptırım yapılması gerektiğini en iyi gösteren örnek şehirdir.

Türkiyede malum muhafazakar yönetimler şehir yaşantısında insan mutluluğunun şehirlerde beton tarzı yapılara harcamalar yaparak oluşturulabileceğini düşünürler. Ve insan yaşantısına katkı sağlayabilecek hiç bir projeyı gerçekleştirmezler. Hatta insan yaşantsını kısıtlamalarda bulunarak mutlu ve güvenli bir şehir oluşturaklarına inanırlar.Buu söylediklerime en iyi örneki ilimiz Gaziantep. Gaziantep'de şehri güzelleştirme ve modernleştirme adına belediyeler harcamalar yapıyorlar ama insanların gelişim ve düşünsel yönden kalitesini arttırmak için hiç bir girişimleri olmuyor. Örneğin bu şehirdeki yöneticiler cafelere pek sıcak bakmazlar.. Cafelere istemsiz göz yumsalar da bar tarzı canlı müzik mekanların açılmasına izin vermezler. Tek tip insan yaratmak bir şehri sıkıcı yapmak için yeterlidir. Biri şehir zıt yaşamları ne kadar çok barındırırsa hoşgörü ortamı artacağından şehirdeki insanların mutluluğu artar. Muhafazakar insanlar da olmalı muhafazakar olmayan insanlar da. Ve şehirde bu iki grup birbirleriyle izole olmamalı. Farklı ortam ve mekanlarda buluşabilmeli ve birbirlerine şehrin bir parçası olarak bakalbilmeyi becerebilmeliler.Yani o kadar birbirleni benimsemeli ki zıt yaşamlaların varlıklarından değil eksikliklerinden rahatsız olCk noktaya gelmeliler. Şehirlerdeki idareciler insanların bu noktay gelmelerini sağlaybilecek çalışmalrı olmalıdır.

Bu karakteristiği içinde barındrına bir şehirdir İzmir. O nedenle bütün şehirlerimize örnek olmalı. Bütün ülkenin belediye başkanları İzmir'deki insan mozaiğinin şehre kattığı dengenin benzerini şehirlerine katılması yönünde çabaları olmalıdır.
Çağımız bunu gerektirir.Şşehirleri çağımızın gerisine getirme uğraşları insanlara huzur sağlayacak bir sonuç getirmeyecektir.Stresli insanların olduğu bir şehir sonucu yaratır ki, bu da güvenliğn olmadığı bir şehir sonucunu doğurur.
Ülkemizde en güvenilir şehirler muhafazakar olmayan şehirlerdir. Suç oranının en düşük olduğu şehirlerdir. aslında bu şehirlere muhafazakar olmayan şehirler adlandırması doğru değildir. Muhafazar ve muhafazakar olmayan şehir oluşturma çabasında bulunmayan idarecilere sahip şehirlerdir. Mutlu şehir oluşturmanın sırrı da bu noktadadır.
tyfngkt
teşekkürler paylaşım için güzel olmuş smile.gif
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.